Egy klasszikussal kezdem, amit igazából a nemzeti parkok közé is be lehet sorolni. A Grand Canyon az a hely, amit szerintem minden embernek legalább egyszer látnia kellene. Egy olyan természeti csoda, ami beszippant és elvarázsol. Arizona állam északi részén többszáz kilométer hosszban elterülő szakadékot a Colorado folyó vájta ki évmilliók alatt. Mélysége 1200-1800 méter között váltakozik.
A méretei, a színei lenyűgözőek. A nyugati (Las Vegashoz közelebb eső) részén néhány éve felépítettek egy kilátót, ahol egy U-alakú és üveg aljú teraszon szó szerint ki lehet sétálni a Grand Canyon fölé. Tériszonyosoknak nem ajánlott.
Ez a terület lett az Egyesült Államok egyik legelső nemzeti parkja, idén ünneplik a 100. születésnapját.
A túraútvonalak és a programlehetőségek száma szinte végtelen. A park központja Grand Canyon Village-ben van, arra viszont figyelni kell, hogy télen a canyon több részét is lezárják a hó miatt.
Több nagyobb és mélyebb szurdok is van a bolygón, de népszerűbb és ismertebb aligha.
Személyes tipp: a naplementét ne hagyjátok ki a canyon felett!
Még több infó: https://www.nps.gov/grca/index.htm
Forrás: Pixabay
Egy másik kötelező amerikai turistalátványosság. New York állam északnyugati részén, az amerikai-kanadai határon található Niagara-vízesés, ami igazából nem is egy, hanem három zuhatagot foglal magába. A három közül a legnagyobb a kanadai oldalon lévő Patkó-vízesés (Horseshoe Falls) a látványosabb és a jobb kilátás az egész Niagara-vízesésre a kanadai oldalról nyílik. Ennek az a hátránya, hogy ott több a turista, nagyobb a tömeg. Kicsit Las Vegas és Disneyland keveréke.
Általában a sor hossza ijesztő, de megéri kivárni és hajóval is közelebb menni a vízeséshez. Ehhez viszont mindenképpen érdemes felvenni a beszálláskor kapott esőkabátot. A hajóról nem a látvány a legmeghatározóbb (olyan, mintha egy felhőbe hajózna be az ember), hanem a természet erejének közelsége.
Személyes tipp: mi a kanadai oldalon parkoltunk le és mielőtt lesétáltunk volna a folyópartra, előbb felmentünk a kilátótoronyba. Onnan pillantottuk meg először a csodaszép Niagara-vízesést.
További információk:
USA oldal: https://www.niagarafallsstatepark.com/
Kanadai oldal: https://www.niagarafallstourism.com/
Forrás: Pixabay
„Amerika legnagyobb otthona”, így nevezik a Biltmore-birtokot és annak ékkövét, a 250 szobás kastélyt. A Vanderbilt-család egyik tagja, George Vanderbilt építtette magának 1889-95 között a francia reneszánsz kastélyok stílusában. Észak-Karolina nyugati határán, a Blue Ridge-hegység lábánál kialakított birtok stílusa egységes és nem hivalkodó. Az igényes gazdagság mintája.
Nem építtetője, George kezelte a hatalmas Vanderbilt vagyont, de élvezte annak előnyeit: szinte minden évben hónapokat töltött Európában, rengeteget olvasott és hosszú tervezés előzte meg a kastély építését. Az azt körülvevő park tervezésével kapcsolatban sem bízott semmit a véletlenre: Frederick Law Olmsted-et bízta meg a munkával. Korábban ő a new york-i Central Park megtervezésével írta be magát a történelemkönyvekbe.
A kastély és a birtok a mai napig a Vanderbilt leszármazottak tulajdonában van, akik családjaikkal továbbra is a Biltmore Estate-n élnek.
Személyes tipp: Hálaadástól karácsonyig esténként, a kivilágított és feldísztett kastély is végigjárható (candlelight tour).
További információk: https://www.biltmore.com/
Forrás: Pixabay
A nyugati part elvarázsolt kastélya. William Randolph Hearst sajtómágnás építtette magának 1919-47 között, de teljesen a mai napig nem sikerült befejezni. A pletykák szerint Hearst személye és életvitele ihlette Orson Welles 1941-es filmjét, az Oscar-díjas „Aranypolgár”-t (Citizen Kane).
A kastély Kalifornia középső részén, az óceántól néhány kilométerre, egy fennsíkon épült. Hearst apja vette meg a területet a családnak és oda jártak kempingezni a gyerekeivel. William Randolph első ötlete csak egy kis nyaraló felépítése volt, de aztán az idő előrehaladtával egy valódi mesebeli palotát álmodott meg magának és – mivel az anyagi forrásai is megvoltak hozzá – meg is valósította: 42 hálószoba, 61 fürdőszoba, 19 társasági terem, moziszoba, teniszpálya, kinti és benti medence, egy kisebb reptér és korának legnagyobb privát állatkertje szolgálta a tulajdonos és vendégeinek kényelmét.
Hearst megrögzött gyűjtő volt, így találunk a házban középkori faliszőnyegeket, többezer éves egyiptomi szobrot vagy ókori görög vázákat is.
A birtok rendszeres látogatói között volt Hollywood színe-java: Charlie Chaplin, Cary Grant, Greta Garbo. De megfordult itt vendégként Winston Churchill vagy Charles Lindberg is.
Willam Randolph Hearst 1951-ben hunyt el, az örökösei pedig 1958-ban – az elképesztő költségeket megelégelve – Kalifornia államnak adományozták az egész birtokot, így megnyílhatott a nagyközönség előtt.
Személyes tipp: érdemes egy egész napot rászánni a birtokra, a különböző részek külön-külön jegy vásárlásával látogathatók.
További információk: http://hearstcastle.org/
Forrás: Pixabay
Ez az egyik kedvenc helyem Amerikában. Az ország kontinentális résznek legdélebbi pontja. Egy kis sziget a Florida Keys legvégén. Mivel Miamiból egyetlen út vezet le egészen Key Westig (250 km), már odajutni is egy kaland. Közben át kell kelni a 7 Mile Bridge-n, ami valójában 6.79 mérföld (10.93 km) hosszú. A “7 mérföld” valóban jobban hangzik.
Igen, sokszor nagyon sok itt a turista. De szerintem Az Egyesült Államokban itt tapasztalható meg leginkább az úgynevezett „karibi hangulat”. Hiszen ez már itt a Karib-tenger határa, Kuba mindössze 90 mérföldre van (a Southernmost Pointtól).
A sziget szíve a Duval Street, tele étteremmel, kocsmákkal és klubokkal. Nincs messze a Nobel-díjas író, Ernest Hemingway háza sem (ma múzeumként működik). Rengeteg lehetőség van búvárkodásra, szörfözésre, a Dry Tortugas Nemzeti Parkba is indulnak innen hajók. Egy igazi karibi turistaparadicsom, annak minden előnyével és hátrányával.
Személyes tipp: megéri megcsinálni a szigetkerülő jet ski túrát és megcsodálni a naplementét a mólóról!
További információk: https://keywest.com/
Forrás: Pixabay
Memphis városa több dologról is híres: itt gyártják a Gibson gitárokat, itt lőtték le a ’60-as évek fekete polgárjogi harcosát, Martin Luther Kinget, a belvárosi Beale Street blues klubjai legendásak. Innen indult Justin Timberlake, Morgan Freeman, Johnny Cash is, de a város leghíresebb lakója egyértelműen Elvis Presley volt.
A rock’n roll királya 1957-ben vette meg Graceland-et és haláláig ez a villa volt az otthona. A ház ma múzeum, de szinte az egész utca Elvis Presleyről szól: láthatók itt az autói, a privát repülőgépei, a fellépőruhái és minden más, ami csak Presleyhez kapcsolható.
Fun fact: Graceland az USA második leglátogatottabb lakóháza. Az első a Fehér Ház Washington DC-ben.
További információk: https://www.graceland.com
Forrás: Pixabay
Elöljáróban annyit, hogy gyerekkorom óta vonzott az űrutazás és a holdra szállás. Így nem volt kérdés, hogy első amerikai utamon el kellett zarándokolnom Cape Canaveralra, a NASA rakétabázisára, ahol az összes amerikai űrrepülés kezdődött és kezdődik a mai napig.
A rakéták mérete elképesztő, az interaktív múzeum minden korosztály számára szórakoztató és sokkal közelebb hozza az űrtudományt a laikusok számára is.
A személyes kedvencem az Apolló-program és a holdra szállás, és az amerikai űrkutatás két központi helyszíne a floridai Kennedy és a texas-i Johnson Space Center. Külön-külön is érdekesek, de a kettő ad teljes képet a NASA történetéről és a munkájuk jelentőségéről.
Személyes tipp: érdemes megnézni mikor lesz a következő kilövés és akkorra tervezni a túrát Cape Canaveralra!
További információk:
https://www.kennedyspacecenter.com/
Barát Tamás képei
És akkor a végére egy nosztalgikus helyszín: emlékeztek még a legendás Dallas tévésorozatra? A Ewing-családra és Jockey Ewing mesterkedéseire? Az ő otthonuk volt a Soutfork Ranch. A hely a mai napig létezik Dallas mellett és látogatható.
Belül sajnos nem sok minden emlékeztet a tévében látottakra (1978-1991 között forgatták az eredeti sorozatot), de a ranch legendás kapuja, a medence, ahol Lucy, Pamela vagy Samantha napozott (funfact 1: Magyarországon valami oknál fogva a szinkronizálásban Jockey lett J.R.-ból és Samantha lett Sue Ellen-ből. Tudja valaki miért?) vagy a garázsajtó, ami előtt mindig megálltak az autóval, de sosem álltak be (funfact 2: azért nem álltak be, mert bent állt az igazi háztulajdonos autója!).
A ranch most múzeumként funkcionál és erőteljes nosztalgikus hatással volt rám.
További információk: https://www.southforkranch.com/
Forrás: Pixabay
Ahogy a korábbiak, ez az írásom is teljesen szubjektív, az én személyes élményeimen, tapasztalataimon alapul. Viszont szívesen fogadok minden kérdést, ötletet, témajavaslatot.
Elérhetőségeim:
E-mail: andras@hungarianhub.com, andrasfarago@yahoo.com
Instagram: @faragoandras
Twitter: @andrasfarago