Dr.Tőzsér Anett (kutató, Nemzetstratégiai Kutatóintézet) írása.
A budapesti világörökségi helyszín a világ épített és kulturális örökségének része, hazánk egyik legvonzóbb látványossága, a magyarságkép meghatározó eleme. Megőrzése, védelme, jelentőségéhez méltó használata és megfelelő bemutatása az egész emberiség, a jelen és a jövő generációi számára kiemelt fontosságú közérdek. A budapesti világörökségi helyszínek közül már többet felújítottak, vagy a felújításuk folyamatban van (például a Hauszmann Program keretében megújuló budai Vár és a Várkert Bazár; a Lánchíd, a Magyar Állami Operaház, a Zeneakadémia, a Szépművészeti Múzeum, az Andrássy út palotái, a pufferzónában pedig a Liget Budapest Projekt részeként emeltek új épületeket). Ezek a fejlesztések jelentősen javítottak a vendégfogadás feltételein, megszólítva ezzel egy felsőbb kategóriás keresletet is.
Budai Vár – Forrás: vilagorokseg.e-epites.hu – Fotó: Kárász Karolina
A következő sorozatunkban bemutatjuk az elmúlt évtizedben a budapesti világörökségi helyszíneken megvalósított turisztikai fejlesztések eredményeit.
A Várkapitányság Nonprofit Zrt. 2020 tavaszára készült el a Főőrség épületével a budai Vár Hunyadi udvarában. Az épület a Várban eddig hiányzó funkciókat is betölt: étterem, kiállító- és rendezvénytér kapott benne helyet. A Lovarda épületét 2021 második felében nyitották meg multifunkcionális rendezvényteremként, azóta konferenciák, kulturális események színhelyéül szolgál.
2021. augusztus 20-án nyitották meg a látogatók előtt a Budavári Palota elsőként rekonstruált, díszes történelmi helyiségét, a Szent István-termet. A látványosságnak és a hozzá kapcsolódó kiállításnak a déli összekötő szárny ad helyet, melyet szintén helyreállítottak és mára már újra századfordulós arcát mutatja. Szakemberek és iparművészek évekig dolgoztak azon, hogy az eredetivel teljesen megegyező módon mutathassák meg mindenkinek a Budavári Palotát. Az újjászületett Szent István-terem és a hozzá tartozó kiállítás személyes tárlatvezetéssel, vagy tableten futó alkalmazás segítségével látogatható. 2023 végére már több mint 200 ezren látogatták meg a helyiséget és a hozzá tartozó kiállítást.
A Főőrség épülete és a Szent István-terem után a budai Vár megújításának újabb elemei készültek el: már látogatható a visszaépített Lovarda, és a Csikós udvar is visszakapta a Hauszmann-korabeli összeköttetését a Budavári Palotával.
A Lovarda épülete is Hauszmann Alajos tervei alapján épült 1899–1902 között, a kor neves mesterei dolgoztak rajta. A második világháborús sérülések után az épület helyreállítható lett volna, ennek ellenére 1950-ben lebontották. A környezetének rendezése, zöldítése és akadálymentesítése után 2021-ben multifunkcionális rendezvénytérként nyílt meg.
Lovarda a Hauszmann-féle rámpáról – Fotó: Simon Andrea
2022-ben elkészültek a Csikós udvar rekonstrukciójával is. A Hauszmann-féle rámpa visszaépítése, az Ybl-támfal felújítása, a két nagykapacitású lift és a Budavári Palota épületében elkészített új liftek mind elősegítik a Budavári Palotanegyed akadálymentes megközelítését. Ezen kívül újjáépítették az ország legnagyobb múltra visszatekintő történelmi lépcsőjét, a Stöckl lépcsőt. Elkészült továbbá Karakas pasa tornyának rekonstrukciója, mint ahogyan a Buzogánytorony is új külsővel és megújult funkciókkal fog rendelkezni a felújítás után.
Forrás:
Tőzsér Anett (2024): A budapesti világörökségi helyszínek fenntartható turisztikai hasznosítása és nemzetstratégiai jelentősége: Kutatási Jelentés. Budapest: Nemzetstratégiai Kutatóintézet, 92 p. Elérés
Fotók:
Budai Vár – Forrás: vilagorokseg.e-epites.hu – Fotó: Kárász Karolina
Halászbástya és a Duna-parti panoráma – Forrás: pixabay.com
Hősök tere – Forrás: piyabay.com – Fotó: Annamária Serflek
Lánchíd -Forrás: pixabay.com – Fotó Nagy Gyöngyi
Hauszmann-féle rámpa – Fotó: Simon Andrea
Budapesti Néprajzi Múzeum – Forrás: wikipedia.orgFotó: Pasztilla aka Attila Terbócs
Halászbástya – Forrás: flickr.com – Fotó: Giovanni Pilone
Magyar Zene Háza – Forrás: flickr.com – Fotó: Franck Gacel
Stöckl lépcső – Forrás: pestbuda.hu – Fotó: MTI/Soós Lajos
A Csikós-udvart és a Hunyadi-udvart összekötő Hauszmann-féle rámpa – Forrás: Nemzeti Hauszmann Program / Facebook
Szent István-terem – Forrás: pestbuda.hu – Fotó: Várkapitányság
Várkert Bazár – Forrás: vilagorokseg.e-epites.hu – Fotó: Kárász Karolina
Lovarda a Hauszmann-féle rámpáról – Fotó: Simon Andrea
Karakas pasa tornya – Forrás: pestbuda.hu – Fotó: MTI / Kovács Tamás
Lovarda – Forrás: pestbuda.hu – Fotó: MTI/Soós Lajos
Szépművészeti Múzeum – Forrás: flickr.com – Fotó: ODPictures Art Studio