Aki járt már az Egyesült Államokban, annak biztosan feltűnt, hogy rengeteg helyen találkozhat az ország zászlajával, legyen az egy emlékmű, egy hivatalos épület vagy akár egy családi ház.
A nemzeti lobogó nagyon sokat jelent az amerikaiak számára: a hazaszeretetet, az egységet és az együttélést jelképezi. Az iskolások minden tanítási nap kezdetén hűségesküt (Pledge of Allegiance) tesznek, kifejezve a lojalitásukat a zászlóhoz és a köztársasághoz, amelyet a zászló jelképez. Ugyanezt az esküszöveget a felnőttek is elmondják ünnepélyes alkalmakkor.
Az amerikai zászló története
A függetlenségi háború idején az Egyesült Államoknak nem volt hivatalos lobogója. George Washington közreműködésével kezdték el először használni a 13 sávos (váltakozó piros-fehér csíkos) zászlót, melynek a bal felső sarkában az akkori brit “Union Jack” kicsinyített mása volt. Bár nem számított hivatalos jelképnek, de még is ezt tartják az első amerikai lobogónak.
Ezt követte a 13 csillagos verzió, ahol a csillagok a brit zászló helyére kerültek, szimbolizálva a 13 gyarmatot. A változtatást 1777. június 14-én fogadta el a Kontinentális Kongresszus. Ez az évforduló Amerikában a zászló ünnepe, amelyen országszerte rengeteg rendezvényt és felvonulást tartanak, illetve június 14-e a legmegfelelőbb nap a zászló elégetésére is (tudom, ez furcsán hangzik, de erről majd később).
A történelem során a csillagok száma annyiszor változott az Egyesült Államok zászlaján, ahányszor egy új tagállam belépett az Unióba. Éppen ezért a Kongresszus 1777 és 1960 között számos olyan rendeletet elfogadott, amely megváltoztatta a zászló alakját, kialakítását és elrendezését, és lehetővé tette csillagok és csíkok hozzáadását, hogy tükrözze az új belépők befogadását. A legutóbbi ilyen változtatás, az ötvenedik állam, Hawaii, 1959-es csatlakozásakor történt, bár a lobogóra csak 1960. július 4-én (az amerikai Függetlenség Napján) került fel az 50. csillag.
1960- óta nem történt változás az Egyesült Államok zászlajában, 13 vízszintes (hét vörös és hat fehér) csíkból áll. A sávok az eredeti 13 kolóniát, a csillagok pedig az Unió 50 államát jelképezik. A nemzeti lobogó színei szintén szimbolikusok, a piros a keménységet és bátorságot, a fehér a tisztaságot és az ártatlanságot jelképezi, a kék az éberséget, a kitartást és az igazságosságot szimbolizálja.
Érdekességek:
– Sohasem lehet a zászlót fejjel lefelé felhúzni, ez alól kivétel a nagy veszély érkezésének jelzése, segélykérő jelleggel.
– Az amerikai zászló soha nem érhet le a földre, ha pedig éjszaka lobog, meg kell világítani.
– Ha megrongálódik a zászló, akkor azonnal kicserélik, és megsemmisítik a korábbit.
– Ha valaki kitűzőként használja, akkor a ruháján baloldalt, a szíve oldalára szabad csak felraknia.
– Hivatalosan az amerikai zászlót nagy tiszteletben kell tartani, nem szabadna üzleti célra felhasználni és az emberek sem viselhetik magukon (ezt azért nem igazán tartják be…).
– A zászlóégetés Amerikában teljesen törvényes, sőt, amikor például a cserkészek lecserélik az elhasználódott zászlót egy újra, akkor az előzőt tisztelegve, vigyázzállásban és díszsorfal előtt égetik el!
– A leghosszabb ideig használt zászló sokáig a 48 csillagos változat volt, 1912-től 1959-ig. A jelenlegi zászló 2007. július 4-én megdöntötte ezt a rekordot.