A számítógépes sakkprogramok története a technológiai fejlődés egyik különleges fejezete, amelyben egy magyar sakkprogram úttörő, Nemes Tihamér nevét mindenképp ki kell emelni. Kevesen tudják, de a sakk és informatika találkozása nem az 1950-es években indult – a világ első elektromechanikus sakk-készülékét már 1949-ben egy magyar mérnök alkotta meg.
Nemes Tihamér (1895–1960) a magyar mérnöki zsenialitás egyik legkiemelkedőbb alakja volt, aki a sakkprogramozás és a mesterséges intelligencia terén is úttörő munkát végzett. Már akkor a gépi gondolkodás lehetőségeit kutatta, amikor a digitális számítástechnika még gyerekcipőben járt.
📌 Kapcsolódó olvasnivaló: Magyar tudósok, akik megelőzték korukat
Nemes Tihamér 1949-ben megépítette a világ első elektromechanikus sakk-készülékét, amely felismerte az ellenfél lépéseit, és mechanikus úton válaszolt rájuk. Ez évekkel megelőzte a legismertebb sakkprogramokat, például a Dietrich Prinz-féle algoritmust (1951) és az IBM első teljes sakkprogramját (1957).
A sakkgépen túl Nemes Tihamér számos más forradalmi ötlettel is hozzájárult a magyar innováció történetéhez:
A magyar sakkprogram úttörője után a fejlődés nem állt meg:
A magyar sakkprogram úttörőjének története nemcsak technológiai, de emberi értelemben is példamutató. Az ötletek bátorsága, a kísérletezés szabadsága, és az újításba vetett hit teszi Nemes Tihamért a 21. századi fiatal fejlesztők egyik példaképévé.
Nemes Tihamér története rávilágít arra, hogy Magyarországról is lehet világszínvonalú technológiai úttörővé válni. Ha téged is inspirál ez az örökség, csatlakozz a HungarianHub közösségéhez, ahol a magyar tehetségek és ötletek támogatást kapnak a kibontakozáshoz.