Dr.Tőzsér Anett (kutató, Nemzetstratégiai Kutatóintézet) írása.
Kutatásunk során az orszá gimázs formálásáért felelős szervezetek képviselői a magyarsággal azonosítható hungarikumok között főként agráripari, élelmiszeripari és a gasztronómiai termékeket neveztek meg. Jellemzően a hungarikumok között az agráripari termékek népszerűbbek, mint a kulturális örökségek. Emellett a hungarikumokkal kapcsolatos említések között gyakran szerepeltek olyan országszimbólumok (pl. a Balaton, a Rubik-kocka vagy a gömböc), amelyek (még) nem szerepelnek a hungarikumok gyűjteményében.
A szakemberekkel készített interjúkban a leggyakrabban a gulyásleves, a tokaji bor, a tokaji aszú, az egri bikavér, a hízott libából előállított termékek, valamint a csípős és a csemege fűszerpaprika-őrlemény neve hangzott el. Az élelmiszeripari termékek közül kiemelendő a tokaji bor, ami a legismertebb és legnépszerűbb termék a megkérdezett külföldi magyar intézetek célcsoportjai körében.
Tokaji Aszú (Forrás: www.hungarikum.hu)
A hungarikumok közé számított magyar szellemi termékek közül több országban nagy elismerés övezi a Kodály-módszert (pl. Kína, Nagy-Britannia, Franciaország). A magyar kulturális intézetek minél szélesebb rétegekhez szeretnék eljuttatni ezt a nagy múltú zenepedagógiai módszert. Erre alapozva hozta létre a kínai magyar kulturális intézet Pekingben a világ első Kodály módszertani központját. Párizsban is nagy a kereslet a Kodály-módszerre, amit az is jelez, hogy a zenei nevelés magyar módszere bekerült a francia zenetanárok éves képzési programjába. Az előbbi jógyakorlatok mellett a londoni magyar kulturális intézet részéről is azt hangsúlyozták, hogy a Kodály-módszer Londonban mindenki számára elérhető, aki komolyzenei tanulmányokat kíván folytatni.
Több országban (pl. Oroszországban, Nagy-Britanniában) egyértelműen Puskás Ferenc nevét emelték ki mint a leghíresebb magyarét. Ugyanakkor jól ismert a száztagú cigányzenekar is például Lengyelországban vagy Oroszországban. Moszkvában a koronavírus járvány előtt minden év januárjában fellépett az együttes.
Puskás Ferenc (Forrás: www.hungarikum.hu)
A hungarikumok listájára felkerült magyar világörökségek (kiemelten a budai Vár és a Duna-parti panoráma) mellett nagy figyelmet kapnak az ország további kiemelt táji értékei is, így a Balaton, a magyar fürdők (főként Budapest és Hévíz), valamint a borvidékek (Tokaj, Eger, Szekszárd, Villány, Balaton-felvidék).
A tárgyi produktumok köréből kiemelendő a Zsolnay és a Herendi porcelán. Ezek több országban is (pl. Kína, Szerbia, Lengyelország, Franciaország, Oroszország) elismert terméknek számítanak, s többféle formában megjelennek ajándéktárgyként is.
Zsolnay porcelán (Forrás: www.hungarikum.hu)
Ezen kívül a magyar népi hímzéskincsnek a kortárs divattervezésben és az iparművészetben megjelenő újragondolt formái is több országban jelentenek vonzerőt (pl. Kína, Franciaország).
A témáról bővebben az alábbi dokumentumokban lehet olvasni:
Tőzsér Anett (2023). A hungarikumok szerepe a magyar identitás és az országimázs formálásában: Egyetemi tankönyv. Budapest: Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Egyetemi Kiadó, 202 p. Elérés
Tőzsér Anett (2023). A hungarikumok szerepe az országimázs formálásában: Kutatási Jelentés. Budapest: Nemzetstratégiai Kutatóintézet, 49 p. Elérés
Tőzsér Anett (2023). A hungarikumok szerepe az országimázs formálásában. Polgári Szemle: Gazdasági és Társadalmi Folyóirat, 19, 1–3: 325–344. Elérés
Tőzsér Anett (2023). A hungarikumok szerepe az országimázs formálásában. Turizmus Bulletin, 23, 1: 44–50. Elérés