Az Egyesült Államokban a Mikulás, vagyis Santa Claus, hagyományosan december 24-én, karácsony estéjén hozza az ajándékokat, nem pedig december 6-án, Szent Miklós napján, ahogyan Magyarországon szokás. Ez a különbség a két ország vallási és kulturális hagyományaiból ered.
Az amerikai Santa Claus alakja a holland bevándorlók által áthozott Sinterklaas hagyományából fejlődött ki. Az idők során ez az alak a karácsony szimbólumává vált, és a Mikulás-figurát a karácsonyi ünnepek központi szereplőjévé tették. Az USA-ban a hangsúly a családi összejöveteleken és a karácsonyi ajándékozáson van, ami már nem kapcsolódik közvetlenül Szent Miklós napjához.
Az amerikaiak decemberben számos egyedi hagyományt követnek, amelyek az adventi időszakot egész másképp színesítik. Ezek közül néhány kiemelkedő:
Ezzel szemben Magyarországon december 6-a, Szent Miklós napja kiemelt jelentőségű. A gyerekek előző este tiszta csizmáikat az ablakba helyezik, hogy a Mikulás éjjel ajándékot hozzon. A jó gyerekek csokoládét, gyümölcsöket és kisebb ajándékokat kapnak, míg a rosszalkodóknak virgács jár. Ez a hagyomány mélyen gyökerezik a magyar kultúrában, és gyakran társul egy-egy Mikulás által látogatott iskolai vagy óvodai eseménnyel.
A különböző ünneplési szokások hûen tükrözik az egyes kultúrák értékeit és történelmi hagyományait. Miközben Magyarországon a Szent Miklós napi ajándékozás őrzi a keresztény gyökerek emlékét, addig az USA-ban a karácsony központi szerepet kap, hangsúlyozva a családi összetartást és az együttlét fontosságát.