Site logo

A Zsolnay gyűjtemény és a ResoArt Villa különleges kiállítása

A ResoArt Villa különleges Zsolnay gyűjteménye a magyar iparművészet egyik legkiemelkedőbb korszakát mutatja be. A kiállítás nem csupán a világhírű Zsolnay gyár történetét és művészeti teljesítményét helyezi előtérbe, hanem a szecesszió szélesebb hatásait is bemutatja más művészeti ágakban.

A Zsolnay gyár historizmus korszaka (1870-es évek – századforduló)

A villában látható egyedülálló Zsolnay gyűjtemény legértékesebb darabjai a Zsolnay gyár historizmus stílusperiódusának időszakából származnak. Ez a korszak az 1870-es évek közepétől egészen a századfordulóig tartott, és meghatározó szerepet játszott a gyár művészeti és technológiai fejlődésében.

A historizmus korszaka a múlt művészeti stílusainak újraértelmezésére épült. A Zsolnay gyár ebben az időszakban olyan díszkerámiákat és építészeti elemeket alkotott, amelyek ötvözték a neoreneszánsz, neobarokk és neogótikus stílusokat. Ezek a műtárgyak a korszak legjelentősebb épületeiben és belső tereiben is helyet kaptak, és világszerte elismerést szereztek a gyárnak.

A Zsolnay gyár első aranykora (1878-1885)

A gyár történetének egyik legfontosabb időszaka az 1878 és 1885 közötti években zajlott. Ezt az időszakot az innovációk és a művészi kísérletezések aranykorának tekinthetjük.

Az 1878-as párizsi világkiállításon a Zsolnay gyár hatalmas sikert aratott, és ekkor vált igazán nemzetközileg is ismertté. Ezen évek alatt olyan különleges technikai megoldásokat fejlesztettek ki, mint az eozinmázas kerámia, amely a későbbiekben a gyár egyik legismertebb védjegyévé vált. Az arany és bronzos csillogású mázak, valamint a gazdagon díszített ornamentika különösen népszerűvé tették a Zsolnay termékeket a korszak iparművészeti kiállításain és vásárain.

A kiállítás ezen korszak kiemelkedő alkotásait is bemutatja, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy közelebbről megismerjék a Zsolnay mesterek zsenialitását.

A szecesszió hatása és a gyűjtemény kibővülése

A kiállítás nem csupán a historizmus korszakára koncentrál, hanem bemutatja a szecesszió művészeti hatásait is. A szecesszió a 19. század végén és a 20. század elején bontakozott ki, és szakított a historizmus utánzásával, helyette organikus formákra, természetes motívumokra és stilizált díszítésre helyezte a hangsúlyt.

A gyűjtemény bővítésének célja, hogy minél szélesebb keresztmetszetét mutassa be a szecesszió művészetekre gyakorolt hatásának. Ennek érdekében a kiállításon nemcsak Zsolnay kerámiák szerepelnek, hanem más iparművészeti ágak alkotásai is. A látogatók megcsodálhatják a szecessziós díszkerámiák mellett az üvegművészet, az ötvösművészet, az építőművészet és a festészet kiemelkedő darabjait.

Egy különleges eleme a kiállításnak Thék Endre tálalószekrénye, amely a szecessziós műbútorkészítés egyik kimagasló példája. Thék Endre munkái híresek voltak finom megmunkálásukról és egyedi formatervezésükről, amelyek tökéletesen illeszkedtek a korszak szellemiségéhez.

Kép forrása: ResoArt honlap

Látogatási információk és jegyfoglalás

A kiállításra és a vezetett épületsétákra a Liget Budapest jegyrendszerében lehet időpontot foglalni magyar és angol nyelven. A jegyfoglalás elérhető az alábbi linken:
🔗 Liget+

Ha valaki egyedi élményre vágyik, lehetőség van privát tárlatvezetésre is. Az érdeklődők a resoart@resoart.hu e-mail címen kérhetnek ajánlatot.

További információk

A kiállításról és a ResoArt Villa programjairól további részletek elérhetők a hivatalos weboldalon:
🌍 www.resoart.hu