Dr. Virga Ágnessel, a Massachusetts-i Emerson Kórház osztályvezető neurológusával és a Magyar-Amerikai Koalíció alelnökével beszélgettem arról, miként látja a Covid-helyzetet Amerikában és Magyarországon.
Forrás: Dr. Virga Ágnes
1987-ben tanulmányi ösztöndíjjal, kutatóként került a Massachusetts General Hospital egyik laboratóriumába. Újra le kellett tennie az orvosi vizsgákat és letöltenie a rezidensi éveket, így 5 év után kezdett praktizálni. Fontosnak tartja a magyarságát és kiemelkedően aktív a közösségben. Az Amerikai Magyar Orvosszövetség vezetőségi tagja és már több mint 20 éve segíti a Massachusetts-i magyar közösséget. Munkájáért a Magyar Köztársaság Aranykeresztjét vette át idén júliusban.
Az tapasztalatai és kapcsolatai révén miként látja a magyar és amerikai vírus helyzetet? Vannak különbségek például a betegellátás protokolljában?
Neurológus vagyok, nem COVID szakértő, de osztályvezetőként nagyon igyekeztem belefolyni a vírussal kapcsolatos dolgokba, a rendszerezésbe, kezelésbe. Közeli ismerőseim, régi osztály- és évfolyamtársaim révén, konferenciák révén sok mindent tudok és tanulok a magyarországi és az itteni a koronavírus ellátásról is. Egyik legjobb barátom, évfolyamtársam például a világ immunológiai társaságának az elnöke. Minden szakember, akit ismerek évtizedek óta és becsülök a tiszta kutatásban bízik. Az ő eredményeik és minden más alapján én úgy látom, hogy a kezelés módja meglepően egyforma. A protokoll ugyanaz. Ahogy végignéztem a vírus különböző fázisainak a kezelését, Magyarországon még előrébb is jártak. Egy példa: nemrég visszajöttem az otthoni nyaralásomról és megkaptam itt, Amerikában a levelet, hogy be fogják vezetni a monoklonális antitest kezelést a betegeknek. Ezt már az otthoni szakemberek régen elküldték nekem és alkalmazták is.
