Nálunk május harmadik hetében kezdődik a nyári szünet, és ezzel együtt elindul a táborozós időszak is.
Blanka idén is több különböző napközis programra megy: lesz lovastábor, gimnasztika, fashion camp, illetve egy színházi jelmez- és díszlettervezős tábor is. Most még nem szeretne ottalvós táborba menni, de már beszélgetünk róla – talán jövőre, ha barátnő is vele tartana.
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem, milyen táborlehetőségek vannak a városunkban, Omahában, milyen árakkal kell számolni, mire érdemes figyelni, és hogyan próbálunk olyan nyári ritmust kialakítani, amit Blanka is élvez, és még a munkáim mellett is meg tudok oldani.
Ezek a táborok általában reggel 9-től délután 4-ig tartanak, és egy hétre körülbelül 115 dollárba kerülnek. A helyi nagyobb parkok, közösségi központok vagy iskolák szervezik őket, gyakran vízpart közelében, sok-sok szabadtéri játékkal.
Nálunk például ezek az elsőként betelő táborok – februárban már alig marad hely, annyira keresettek.
Sok állami iskola is kínál saját napközis programot – de itt ez nem feltétlenül unalmas „felügyeletet” jelent. A programok része lehet:
A cél az, hogy a gyerekek tanuljanak, de közben élvezzék is, amit csinálnak. És itt már a kisebb korosztályokat is komolyan veszik – az egyetemeink (mint pl. a University of Omaha, Creighton) is indítanak szuper táborokat már általános iskolásoknak is. Van között dinoszauruszos-földrajzos, drónos, csillagászatos, de Rubik-kockás tábor is.
Itt a Midwesten különösen népszerűek a farm- vagy ranch-táborok, ahol a gyerekek valóban részt vesznek az állattartásban, növénytermesztésben, és a birtok mindennapi életében.
Délelőtt etetik a csirkéket, délután traktoroznak és a mezőgazdasági nagy gépekkel ismerkednek, közben persze van sok játék, kézműves foglalkozás, sütés-főzés és vízicsata is.
A kínálat végtelen:
Blanka például idén lovastáborba, gimnasztikába, valamint kétféle fashion camp-be megy. Az egyik ezek közül a helyi színházban lesz, kulisszák mögött címmel – jelmez- és díszlettervezést tanulnak majd. Most ez érdekli őt a legjobban.
Egy szülőnek talán az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy itt tábornak neveznek egy félórás úszásórát vagy egy 2 órás délutáni foglalkozást is. Nekem is időbe telt, mire megszoktam: egy „camp” nem feltétlenül jelent egész napos programot.
Érdemes alaposan megnézni, hány órát fed le az adott tábor, hogy hogyan lehet odaérni, mikor van a felvétel/átvétel, és mi lesz a gyerekekkel a fennmaradó időben.
A napközis táborok (9-től 4-ig) ára heti 110–130 dollár körül van.
Egy speciálisabb, rövidebb tematikus tábor (pl. fashion camp vagy art camp) már kerülhet 250 dollárba is hetente, még ha csak napi 2–3 órát is fed le.
Szülőként nekem mindig az a célom, hogy olyan heti menetrendet rakjak össze Blankának, amit ő élvez, én pedig össze tudok hangolni a két munkámmal.
A lovastábor például 35 percre van tőlünk, a gimnasztika 20 percre – és igen, ezt naponta kétszer megtenni tudományos szervezést igényel.
A nyári táborrendszer Amerikában egy külön kis világ.
Végtelen lehetőséget ad a gyerekeknek arra, hogy kipróbáljanak új dolgokat, hogy felfedezzék, miben jók, mi érdekli őket – miközben a szülőknek is nyújt némi strukturált segítséget.
Ha kíváncsi vagy, hogyan éljük meg az amerikai mindennapokat és szeretnél pszichológiai témában is olvasni, kövess be az Instagram oldalamon (@mentalis_iranytu), hogy soha ne maradj le a friss tartalomról!
Lélekben Veled,
Zsófi